Lidija Srebotnjak Prišić
Umetnički projekti Rade Čupić poseduje sopstvene strukturalne i značenjske principe. Osnovna jedinica ovog procesa je znak (tačka, crtica) koji je očišćen od svih nelikovnih sadržaja i koji tvori određeni smisao jedino u međusobnim strukturalnim odnosima sa ostalim znakovima istog reda. Jednostavnim kombinacijama ovih znakova i bojom koja je takođe lišena tradicionalne izražajnosti, uobličava se autentičan izraz.
Slike sveta Rade Čupić pripadaju ikonosferi ličnih pogleda. U kreativnom činu u kome su u podjednakoj meri prisutne i emocije i racionalna saznanja ( iz matematike, fraktalne geometrije, astronomije, informatike), prepoznaje se poetika sasvim osobena na aktuelnoj umetničkoj sceni.
Rafinovani likovni izraz građen je multidisciplinarno (tradicionalno slikarstvo, crtež, fotografija, digitalna grafika), odnegovanim likovnim rukopisom i odmerenim gestom, karakterističnim minucioznim potezom, svedenim koloritom i jednostavnim geometrijskim formama.
Likovna imaginacija slike mišljena je na više nivoa: kao senzibilne materijalne strukture; kao dinamički oblici u prostoru pokrenuti fenomenom svetlosti, kao mobilni oblici promenljivi u prostoru, ali i u vremenu koje traje pri sprovođenju ideje razlaganja intimnih doživljaja motiva do željenih fragmenata.
Identičan operativni model rada, umnožavanje istog u kompozicijama kolažnog karaktera, sproveden je i u mediju digitalne grafike, projekat «21 pogled«, koji predstavlja demonstraciju razlaganja izabrane digitalne slike. Promenama i transformacijama memorije slike istražuje se njen dinamični kod, ali se traže i mogućnosti njenog prostornog i vremenskog predstavljanja.
”Prenošenje vlastitog iskustva iz jednog medija u drugi, odnosno preuzimanjem metoda rada iz kompjuterske grafike kao provokativnog modela izražavanja u tradicionalnom slikarstvu, Rada Čupić kroz postojanje specifičnog likovnog postupka u oba medija ukazuje na svojevrsni model work in progress, koji u slučaju ove autorke egzistira kao operativni model i u drugim vizuelnim oblastima u kojima stvara. (Gordana Dobrić, iz kataloga samostalne izložbe, KCB.) ”.
Rada Čupić je umetnik specifičnog senzibiliteta, sa doslednošću u realizaciji, gde je struktura iskaza, bez obzira u kom mediju delovala, dovedena do perfekcije. Više puta je nagrađivana za svoje stvaralaštvo a veliki kredibilitet njenog umetničkog rada dokazuje izuzetan broj izložbi, prezentacija i učešća u stručno umetničkim projektima.
Pedagoško iskustvo nastavlja se na iskustvo i principe ličnog izraza.
Rada Čupić je profesor koji prostor nastave tretira kao aktivan proces u cilju osposobljavanja studenata da kroz analitičko promišljnje savladaju jezik likovnog izražavanje, nezavisno od medija kojim rade. Njen lični rad i iskustvo uptrebe različitih medija, od klasičnog slikarstva, preko fotografije do digitalne grafike, uticao je i na koncepte koje sprovodi u procesu nastave. Profesor Rada Čupić, jedan je od najkvalitetnijih i najcenjenijih umetnika i profesora na aktuelnoj profesionalnoj sceni.
Realizacija Programa za novo studijsko usmerenje Novi likovni mediji, nove metodologije rada u okviru predmeta Likovni elementi, prisustvo i aktivno učešće u nastavnim i stručnim procesima Akademije umetnosti , te nagrade koje su dobili studenti predstavivši projekte realizovane kroz njeno mentorstvo, naglašavaju izuzetnu pedagošku osobenost Rade Čupić.